Department of Computer Science & Information Technology

Introduction

The Department of Computer Science was established in the year 1997 with UG programme under the headship of Ms.K.Jayalakshmi, and PG Course was started in the Year 2000. The Department of Information Technology was established in the year 2000 with both UG & PG programmes under the Headship of Ms.K.Jayalakshmi. There was a break in the year 2001 for UG Course and in 2002 for PG Course due to the decline in the IT Field. The UG programme was restarted in the year 2002 and PG programmes in the year 2006. Department of CS & IT has been separated from department of Computer Application in February 2007.

At present in this Academic Year of(2010 to 2011) our Department of CS has got strength of 272 UG and 34 PG, department of IT has strength of 82 UG & 26 PG Students.

Courses Offered

B.Sc., Computer science
M.Sc., Computer science
B.Sc., Information Technology
M.Sc., Information Technology

Department Activities
S.No SEMINOR /GUEST LECTURE /
CONFERENCE /WORKSHOP
DATE Resource Person
1 Workshop on “RUBY” 31.8.13 1.Mr.Velmurugan Kandasamy
2 Guest lecture on “WEB DEVELOPMENT TOOLS” 15.07.13 1.Mr.T.RAMESH MCA
3 Guest Lecture on SOFTWARE TESTING 26.2.13 1.Ms.S.R.Kavitha MCA
4 National Conference [Spring Framework & Oracle Database]
Spring FRODAT’13
12.2.13 1. Mr.A.Velliraj ME.,
2.Mr.K.Balu  MCA., M.Phil,
5 Workshop on “VOICE MORPHING” 9.1.13 1. Ms.J.Hajiram Beevi M.Sc., M.Phil,
6 Discover the power within you 17.8.12 1.Prof.Mr.K.Sundaram
7 LINUX (Guest Lecture) 16.8.12 1.Ms.P.Kalpana M.Sc.,M.Phil
8 Workshop on Dreamweaver 18.7.12 1.Mr.T.RAMESH MCA
9 Guest Lecture on ‘PAGE MAKER & PHOTOSHOP’ 5.3.12 1.Mr.G.Mannan MCA,PGDM,DCE
10 Workshop on ‘ANDROID’ 5.3.12 1.Mr.G.Mannan MCA, PGDM,DCE
11 One day National Level Seminar on “RECENT TRENDS NASRET” 3.2.12 1.Mr.Saravanan
12 Guest Lecture on C# 9.9.11 1. Ms.S.R.Kavitha
13 PDP Programme 5.8.11 1.Mr.Franklin Babu
14 Workshop on “DOT NET technologies” 15.7.11 1.Mr.T.RAMESH MCA
Lab Facility
Learning Resources

The general library has a number of books and journals relating to Computer science for the students and staff members. New books are being regularly added to the library based on the changes in the curriculum. 57 journals were subscribed for computer science department which helps the students and staff members to update the recent trends in Information Technology. Browsing lab is given for students to get aware of recent topics.PG students are encouraged to collect notes from website for presenting their seminars and assignments.

Lab Facilities

The department has a well equipped laboratory with 85 systems with Intel Pentium IV processor and also includes latest software. The lab facilities are also extended to the other departments for their allied practical. The department has 2GB broadband net facility with the speed of 100 Mbps (1:4 users).The internet facility is extended to the entire college.

Publications
Syllabus
B.Sc. Computer Science Course Structure under CBCS
S.No SEMESTER COURSE SUBJECT CODE TITLE OF THE PAPER
1. I Language Course – I (LC) – Tamil*/Other Languages RLCT1 Cheyyul (Ikkala Ilakiyam,Sirugathai,Urainadai)
English Language Course - I (ELC) RELCE1 English language skills for communication
Core Course – I (CC) RCCS10CS1 Programming in C
Core Course – II (CC) RCCS10CS1P Programming in C Lab
First Allied Course –I (AC) RACSY83A Algebra and Calculus
First Allied Course – II (AC) RACSY83B Numerical Analysis and Statistics
2. II Language Course – II (LC) – Tamil*/Other Languages RLCT2/11 Cheyyul (Idaikala ilakkiyam,Puthinam,Tamil semozhi varalaru)
English Language Course – II (ELC) RELCE2 English Language Skills For Communication - II
Core Course – III (CC) RCCS10CS2 Digital Electronics
Core Course – IV (CC) RCCS10CS2P Computer Graphics and Animation Lab
First Allied Course – II (AC) RACSY83B Numerical Analysis and Statistics
First Allied Course – III (AC) RACSY83C Operations Research
Environmental Studies UGCES -
Value Education UGVED -
3. III Language Course – III (LC) – Tamil*/Other Languages RLCT3 Cheyyul Kapiyagal,Nadagam,Ilakkiya Varalaru
English Language Course - III (ELC) RELCE3 Language through Literature – I
Core Course – V (CC) RCCS10CS3 Java Programming
Core Course – VI (CC) RCCS10CS3P Java Programming Lab
Second Allied Course – I (AC) RACSY19A Applied Physics - I
Second Allied Course– II (AC) RACSY19B Applied Physics – II
Non Major Elective I NMEIT1 Introduction to Information
Technology
4. IV Language Course –IV (LC) - Tamil*/Other Languages RLCT4 Cheyyul (Pandaiya ilakkiyam,pothukatturai,illakiya varalaru)
English Language Course–IV (ELC) RELCE4 Language Through Literature - II
Core Course – VII (CC) RCCS10CS4 Programming in ASP
Core Course – VIII (CC) RCCS10CS4P Programming in ASP Lab
Second Allied Course– II (AC) RACSY19B Applied Physics – II
Second Allied Course–III (AC) RACSY19C Applied Physics - III
Non Major Elective II NMEIT2/09 Information Security :Principle & Practices
Skill Based Elective I RSBE4:1 PageMaker
5. V Core Course IX [CC] RCCS10CS5 Data Structures and Algorithms
Core Course X [CC] RCCS10CS6 Database Systems
Core Course XI [CC] RCCS10CS7 Operating System
Core Course XII [CC] RCCS10CS5P My SQL Lab
Core Course XIII [CC] RCCS10CS6P Operating System LAB
Major Based Elective - I MBECS1:1/10 Software Engineering
Skill Based Elective II RSBE4:2 CorelDraw
Skill Based Elective III REBE4:3 Dreamweaver
Soft Skills Development RUGSDC -
6. VI Core Course XIV [CC] RCCS10CS8 Microprocessor and its Applications
Core Course XV [CC] RCCS10CS9 Computer Networks
Core Course XVI [CC] RCCS10CS7P Microprocessor Lab
Core Course XVII [CC] RCCS10CS8P HTML Lab
Major Based Elective - II MBECS2:1/10 Computer Graphics and Multimedia
Major Based Elective - III MBECS3:2/10 Software Testing
Major Based Elective - IV MBE10CSPW2 Linux Lab
Gender Studies UGGS -
B.Sc. Information Technology - Course Structure under CBCS
S.NO SEMESTER COURSE SUBJECT CODE TITLE OF THE PAPER
1. I Language Course – I (LC)-Tamil/Other Languages RLCT1/13 Cheyyul (Ikkala Ilakkiyam , Sirugathai,Urainadai),Illakkiya Varalaru
English Language Course –I(ELC) RELCE1 English Language Skills for Communication - I
Core Course – I (CC) RCCS10IT1 Introduction to Information Technology
Core Course – II (CC) RCCS10IT1P Basic Computer Usage Lab
First Allied Course-I(AC) RACSY89A Essentials of Mathematics
First Allied Course-II(AC) RACSY92A Digital Electronics
2. II Language Course – II (LC)-Tamil/Other Languages RLCT2/11 Cheyyul (Idaikala Illakkiyam, Puthinam, Tamil Semmozhi Varalaru)
English Language Course –II(ELC) RELCE2 English Language Skills for Communication - II
Core Course – III (CC) RCCS10IT2 Programming in C
Core Course – IV(CC)   Programming in C Lab
First Allied Course-III(AC) RACSY92B Numerical and Statistical Methods
  UGCES Environmental Studies
  UGVED Value Education
3. III Language Course – III(LC)-Tamil/Other Languages RLCT3 Cheyyul Kappiyagal , Nadagam, Illakkiya Varalaru
English Language Course –III(ELC) RELCE3 Language Through Literature – I
Core Course – V(CC) RCCSIT3 Object Oriented Progrmming in C++
Core Course – VI(CC) RCCSIT3P Object Oriented Progrmming in C++ lab
Second Allied Course-I RACSY75D Management and Accountancy
Non Major Elective I- NMECS1 NME-I Working Principles of Internet
LCRBT1 Basic Tamil for Other Language Students
4. IV Language Course – IV(LC)-Tamil/Other Languages RLCT4 Cheyyul (Pandaiya Illakkiyam, Pothu Katturai, Illakkiya varalaru)
English Language Course –IV (ELC) RELCE4 Language Through Literature – II
Core Course – VII(CC) RCCS10IT4 Java Programming
Core Course – VIII(CC)   Java Programming Lab
Second Allied Course-II RACSY75E Operations Research
Second Allied Course-III RACSY75F Computer Organization and Architecture
Non Major Elective II- for those who studied Tamil under part- I a) Basic Tamil for Other Language Students b) Special Tamil for Those who Studied Tamil up to +2 but opt for Other Languages In degree programme NMECS2 Recent Trends in Information Technology
Skill Based Elective - I RASBE4:1 Page maker
5. V Core Course – IX(CC) RCCS10IT5 Data Structure and Algorithms
Core Course – X(CC) RCCS10IT5P Computer Graphics and Animation Lab
Core Course – XI(CC) RCCS10IT7 Operating System
Core Course – XII(CC) RCC10IT6 Computer Networks
Core Course – XIII(CC) RCCS10IT6P Operating System Lab
Major Based Elective - I MBEIT1:1 Software Engineering
Skill Based Elective - II RSBE4:2 Corel Draw
Skill Based Elective - III RSBE4:3 Dreamweaver
  RUGSDC Soft Skills Development
6. VI Core Course – XIV(CC) RCCS10IT8 Computer Graphics and Multimedia
Core Course – XV(CC) RCCS10IT9 Data Base System
Core Course – XVI(CC) RCCS10IT7P MYSQL Lab
Major Based Elective – II MBEIT2:3/10 Software Testing
Major Based Elective – III MBEIT3:2/10 Web Design
Major Based Elective - IV MBE10ITPW2 PHP Lab
  UGGS Gender Studies
M.SC COMPUTER SCIENCE COURSE STRUCTURE UNDER CBSC
S.No SEMSTER COURSE SUBJECT CODE TITLE OF THE PAPER
1. I Core Course – I (CC) P8CS1 Mathematical foundation for Computer Science
Core Course – II (CC) P10CS2 Object Oriented Analysis and Design
Core Course – III (CC) P8CS3 Advanced Java Programming
Core Course – IV (CC) P8CS4 Distributed Operating System
Core Course – V (CC) P11CS5 Compiler Design
Core Course – VI (CC) P11CS5P Advanced Java Programming
Lab
2. II Core Course – VII (CC) P11CS6 Microprocessors and Microcontrollers
Core Course – VIII (CC) P11CS7 Parallel Computing
Core Course – IX (CC) P11CS8 Web Technologies
Core Course – X (CC) P8CS9P Microprocessors and
Interfacing Lab
Elective Course – I (EC) P11CSE1 Mobile Communications
Elective Course – II (EC) P11CSE3 Data Mining and Data
Warehousing
3. III Core Course –XI(CC) P11CS10 Distributed Technologies
Core Course –XII(CC) P11CS11 Digital Image Processing
Core Course – XIII(CC) P11CS12P Open Source Lab.
Core Course – XIV(CC) P11CS13P Distributed Technologies Lab
Elective Course III(EC) P11CSE7 Network Security
  Elective Course IV(EC) P11CSE10 Open Source Technologies
4. IV Elective Course V(EC) P8CSE5B Software Quality Assurance and Testing
Major Project P11CSPW
M. Sc Information Technology - Course Structure under CBCS
S.No SEMSTER COURSE SUBJECT CODE TITLE OF THE PAPER
1. I Core Course – I (CC) P11IT1 Data Structures and Algorithms
Core Course – II (CC) RP8IT2 Programming in Java
Core Course –III (CC) P8IT3 Fundamentals of Multimedia Technology
Core Course –IV (CC) RP8IT4 Data Base Systems
Core Course – V (CC) P11IT5 Computer Networks
Core Course – VI (CC) RP8IT5P Programming in Java Lab I
2. II Core Course – VII (CC) P11IT6 Operating Systems
Core Course – VIII (CC) P11IT7P Computer Programming Lab II – UNIX & Shell Programming
Core Course – IX (CC) P11IT8 Data Mining and Data Warehousing
Core Course – X (CC) P11IT9 Enterprise Resource Planning
Elective Course – I (EC) P11ITE3 Microprocessor and Interfacing
Elective Course – II(EC) P11ITE5 Web Technologies
3. III Core Course –XI(CC) P11IT10 Programming the Web
Core Course –XII(CC) P11IT11 OOAD and UML
Core Course – XIII(CC) P8IT12P Computer Programming Lab III – Web Technologies Programming
Core Course – XIV(CC) P11IT13 Open Source Based Web Application Development
Elective Course III(EC) P11ITE8 Microsoft Windows Programming Technology
Elective Course IV(EC) P11ITE11 Software Engineering
4. IV Elective Course V(EC) P11ITE15 Software Testing
Major Project P11ITPW  
Student Achievements
SNO NAME ACHIEVEMENT PLACE
1 PAVITHRA.A AD-ZAP-STATE LEVEL TECHNICAL SYMBOSIUM-2.3.12 I PRIZE
2 UMA.S AD-ZAP-STATE LEVEL TECHNICAL SYMBOSIUM-2.3.12 I PRIZE
3 NITHYA.S AD-ZAP - STATE LEVEL TECHNICAL SYMBOSIUM-2.3.12 I PRIZE
4 NITHYA.S DEBUGGING- STATE LEVEL TECHNICAL SYMBOSIUM-2.3.12 II PRIZE
5 ISWARYA.S AD-ZAP STATE LEVEL TECHNICAL SYMBOSIUM-2.3.12 I PRIZE
6 RAJESWARI.R PAPER PRESENTATION-INTER COLLEGIATE TECHNICAL MEET-KURINJI COLLEGE OF ARTS AND SCIENCE II PRIZE
7 KANIMOZHI.K FOLK/TRIBAL DANCE- ASSOCIATION OF INDIAN UNIVERSITIES-15.12.2012 II PRIZE
8 SIVASAKTHI.S BUTTERFLY-ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 I PRIZE
9 KOKILA.M BADMINTON - ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 I PRIZE
10 VINUPRIYA.S BADMINTON - ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 I PRIZE
11 GAYATHRI.P BADMINTON- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 I PRIZE
12 SIVARAJANI.S BADMINTON- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 I PRIZE
13 DHIVYA.P BADMINTON- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 I PRIZE
14 KAVINILA.R KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
15 MEENA.N KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
16 VIJAYALAKSHMI.E KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
17 ASIA.J KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
18 BHUVANESWARI.S KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
19 SIVASAKTHI.S KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
20 PAVITHRA.A KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
21 AMUTHALAKSHMI.M KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
22 ELAKKIYA.M KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
23 RAMYA.K KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
24 PRIYA.S KHO-KHO- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 III PRIZE
25 DHIVYA.P KABADI- ANNUAL SPORTS DAY CELEBRATION-29.12.2012 I PRIZE
26 SHOBANA.R RELAY(4*100 MTRS) II PRIZE
27 SIVASAKTHI.S RELAY(4*100 MTRS) II PRIZE
28 KIRUTHIKA.R RELAY(4*100 MTRS) II PRIZE
29 AMUTHALAKSHMI.M RELAY(4*100 MTRS) II PRIZE
30 SHOBANA.R RELAY(4*400 MTRS) III PRIZE
31 SIVASAKTHI.S RELAY(4*400 MTRS) III PRIZE
32 RAMYA.K RELAY(4*400 MTRS) III PRIZE
33 BHUVANESWARI.S RELAY(4*400 MTRS) III PRIZE
34 SIVASAKTHI.S FREE STYLE RELAY I PRIZE
35 RAJAPRIYA.R FREE STYLE RELAY I PRIZE
36 AMUTHALAKSHMI.M RUNNING(800 MTRS) II PRIZE
37 KIRUTHIKA.R RUNNING(1500 MTRS) II PRIZE
38 RAMYA.K RUNNING(200 MTRS) III PRIZE
39 SHOBANA.R RUNNING(3000 MTRS) I PRIZE
40 SARANYA.B TRIPPLE JUMP II PRIZE
41 SIVASAKTHI.S BACK STROKE I PRIZE
42 SHOBANA.R RUNNING(1500 MTRS) I PRIZE
43 AMUTHALAKSHMI.M RUNNING(400 MTRS) III PRIZE
44 SIVASAKTHI.S SHOTPUT-STATE GAMES-DISTRICT LEVEL COMPETITION -29.11.11&30.11.11 III PRIZE
45 SIVASAKTHI.S JAVELIN THROW- STATE GAMES-DISTRICT LEVEL COMPETITION-29.11.11 & 30.11.11 II PRIZE
46 SIVASAKTHI.S HIGH JUMP -STATE GAMES-DISTRICT LEVEL COMPETITION-29.11.11&30.11.11 I PRIZE
47 SOBANA.R 3000MTRS RUNNING-DISTRICT MONTHLY SPORTS-1.11.11 III PRIZE
48 SOBANA.R 3000MTRS RUNNING -DISTRICT MONTHLY SPORTS -21.9.11 III PRIZE
49 SIVASAKTHI.S HIGH JUMP- DISTRICT MONTHLY SPORTS -21.9.11 II PRIZE
50 SHOBANA.R KHO-KHO-INTER COLLEGIATE SPORTS AND TOURNAMENTS-10.9.11 IV PRIZE
51 SIVASAKTHI.S KHO-KHO-INTER COLLEGIATE SPORTS AND TOURNAMENTS-10.9.11 IV PRIZE
52 SIVASAKTHI.S HIGH JUMP- DISTRICT MONTHLY SPORTS -6.9.11 III PRIZE
53 SHOBANA.R CROSS COUNTRY RACE(8KMS)-INTER COLLEGIATE SPORTS AND TOURNAMENTS-26.8.11 X PRIZE
54 KALAIYARASI.S SENIOR GIRLS(53 KG)WEIGHT CATEGORY-NAGAPATTINAM DISTRICT TAEKWONDO ASSOCIATION-12.8.11 TO 14.8.11 BRONZE MEDAL
55 SANGEETHA.C SENIOR GIRLS(49 KG)WEIGHT CATEGORY-NAGAPATTINAM DISTRICT TAEKWONDO ASSOCIATION-12.8.11 TO 14.8.11 BRONZE MEDAL
56 SIVASAKTHI.S BACK STROKE(50 MTRS)- INTER COLLEGIATE SPORTS AND TOURNAMENTS-1.8.11 II PRIZE
57 SIVASAKTHI.S FREE STYLE RELAY(4*50 MTRS)- INTER COLLEGIATE SPORTS AND TOURNAMENTS-1.8.11 I PRIZE
58 SIVASAKTHI.S FREE STYLE RELAY(50 MTRS)- INTER COLLEGIATE SPORTS AND TOURNAMENTS-1.8.11 III PRIZE
University Rank Details
Alumini Details
ACADEMIC YEAR : 2012 - 2013
S.NO COURSE NAME PRESENT STATUS
1 B.SC (CS) GAYATHRI.K Working As Teacher
2 B.SC (CS) RAJAPRIYA.R Working In A.K.T Higher Sec School Schschschooschooschool
3 B.SC (CS) RAMYA.R(15.7.93) Working In A.K.T Higher Sec School
4 B.SC (CS) RUKSHANA BANU.N Working In A.K.T Higher Sec School
5 B.SC (CS) SIVASURIYA.V Working In A.K.T Higher Sec School
6 B.SC (CS) SOWMIYA.C Working In A.K.T Higher Sec School
7 B.SC (CS) SUBADHRA.N.S Working In A.K.T Higher Sec School
8 B.SC (IT) RIJVANBANU.A Working As Teacher
9 M.SC (CS) MALINI.P Working As Teacher
10 M.SC (CS) PRABHA.G Working As Teacher
11 M.SC (CS) RAJESWARI.R Working As Teacher
12 M.SC (CS) SATHYABAMA.S Working As Teacher
13 M.SC (CS) SUJATHA.M Working As Teacher
14 M.SC (CS) THILAKA.D Working As Teacher
15 M.SC (IT) BANU PRIYA.P Working As E-Publisher
16 M.SC (IT) LATHA.G Working As Teacher
17 M.SC (IT) SANGEETHA.A Working As Teacher
ACADEMIC YEAR : 2011 - 2012
S.NO. COURSE NAME OF THE STUDENT ORGANISATION
B.SC., CS PRIYADHARSHINI.P Associate of First Source, Chennai.
B.SC., CS SINDHU.R Test Engineer, Mahindra Sathyam, Chennai.
B.SC., CS SAHANA.R Test Engineer, Mahindra Sathyam, Chennai.
B.SC., CS KIRUTHIGA.S Working in OMEMA Healthcare.
B.SC., CS SHARADA.M Working as a Teacher
B.SC., CS ANBARASI.S Sri Ram Chits.
B.Sc., IT KANIMOZHI.S Executive, UT worldwide India pvt ltd.
B.Sc., IT NALINI.V XML Associate
B.Sc., IT RUBY JENIFER Executive in Bala Agency
B.Sc., IT SIVASANKARI.A Associate, First Source Solutions.
M.SC., CS VAISHNAVI.B Asst.Prof, Kamban College Of Arts And Science For Women Tiruvannamalai.
M.SC., CS MENAHA.K Teacher, Swami Vivekananda Matric Hr.sec.School.
M.SC., CS UMAMAHESWARI.D Teacher,Fathima Matriculation school.
M.SC., CS RAMARANI.R Teacher, Sri gnanaguru vidyalaya Matriculation School.
M.SC., IT ABIRAMI.G Programmer, Dhanalakshmi Srinivasan College Of Arts and Science For Women, Perambalur.
M.Sc., IT BHAVANI.P Executive, Front point systems pvt ltd.
M.SC., IT NISHATH BANU.S Working As Teacher, Wisdom Matriculation school.
ACADEMIC YEAR : 2010 -2011
S.NO COURSE NAME STATUS
1 B.SC(CS) BAVITHRA.T Working as a Teacher in A.K.T academy ,kallakurichi
2 B.SC(CS) CHANDRALEKA.S Working as a Teacher in A.K.T academy ,kallakurichi
3 B.SC(CS) SELVAMANI.P Programmer, Dhanalakshmi Srinivasan College Of Arts and Science For Women.
4 B.SC(CS) AKILA Trust Office, Dhanalakshmi Srinivasan College Of Arts and Science For Women.
5 B.SC(IT) ISHWARYA.N Working as a Teacher
6 B.SC(IT) HEMALATHA.R(1990) Working as a Teacher
7 B.SC(IT) HEMALATHA.R(1991) Working as a Teacher
8 B.SC(IT) SABITHA.V Working as a Teacher, Kamaraj school.